Lai palīdzētu uzlabot vietnes lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās teicamu darbību, šī interneta vietne izmanto sīkdatnes. Turpinot lietot šo lapu, Jūs piekrītiet sīkdatņu izmantošanai. lasīt vairāk |
BALVU SĀKUMSKOLA |
|
Lai palīdzētu uzlabot vietnes lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās teicamu darbību, šī interneta vietne izmanto sīkdatnes. Turpinot lietot šo lapu, Jūs piekrītiet sīkdatņu izmantošanai. lasīt vairāk |
BALVU SĀKUMSKOLA |
|
Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros š.g. 2.maijā Balvu sākumskolas 1.-6.klašu skolēni un pedagogi klausījās koncertlekciju “Es mīlu Tevi, Latvija!” Tā ir jauna, iedvesmojoši patriotiska koncertlekcija skolēniem. Tā ir veidota kā dziesmu spēle, kuras laikā skolēni iepazinās ar Latvijas mantojumu estrādes mūzikā, uzzināja jaunas lietas ne tikai par mūsu muzikālo mantojumu, bet arī citām kultūras vērtībām, iepazina folkloras mantojumu un noskaidroja, kā latvieši svin svētkus dažādos novados, kopīgi no jauna atklāja lietas, ar kurām Latvijā visi varam lepoties. Koncertlekciju vadīja dziedātājs Mārtiņš Kanters un Armands Rutkovskis. Viņi iesaistīja skolēnus priecīgā un patriotiskā muzikālajā spēlē ar aktīvu auditorijas līdzdalību, un tās mērķis bija iedvesmot Latvijas jauniešus lepoties ar mūsu kultūras mantojumu. Skatuves mākslinieki dziedāja Latvijā populāras un nozīmīgas dziesmas, kurām skolēni varēja dziedāt līdzi. Skanēja Jāņa Lūsēna, Valta Pūces, Zigmāra Liepiņa, Raimonda Paula, Imanta Kalniņa, Renāra Kaupera, Marata Ogļezņeva un Ulda Marhilēviča radītā mūzika.
Šī gada 12.aprīlī Balvu sākumskolā notika programmas “Latvijas skolas soma” pasākums 5.-6.klašu skolēniem: koncertstāsts "Eiropa dzied Latvijai". Pasākumu vadīja mūziķi Baiba Rudzīte un Rihards Rudzītis.
Skolēni tika iepazīstināti ar vienu no Eiropas tautu nacionālajām pamatvērtībām – tautasdziesmām. Klausītāji tika iepazīstināti ar tādām valstīm kā Portugāle, Čehija, Somija, Kipra, Austrija, Čehija, Igaunija, Lietuva. Visas dziedātās tautasdziesmas tika atdzejotas latviešu valodā, kas ļāva izprast katras tautasdziesmas tekstu, liekot uzsvaru uz muzikālajām, katras tautas īpašajām un raksturīgajām iezīmēm. Papildus skolēni uzzināja papildinformāciju par attiecīgo valsti, tās karogu, ģeogrāfisko un fizisko atrašanās vietu un citām attiecīgajai valstij un tautai īpašām lietām, vietām, cilvēkiem, tradīcijām un parādībām. Koncerta noslēgumā visi vienojās kopīgā latviešu tautasdziesmā. Baiba Rudzīte un Rihards Rudzītis noslēgumā novēlēja ikvienam apceļot un iepazīt dažādas valstis, to kultūru un mūziku, un atcerēties, ka Latvija ir, bija un būs mūsu dzimtā vieta, mūsu mājas. Paldies Baibai Ŗudzītei un Rihardam Rudzītim par iespēju izzināt muzikālo pasauli, iepazīt dažādas tautas, viņu tautasdziesmas!
Šī gada 12.aprīlī Balvu sākumskolā notika programmas “Latvijas skolas soma” pasākums 1.-4.klašu skolēniem: izglītojošā mīklu spēle “Muzikālais loto”. Pasākumu vadīja mūziķu apvienība UNIVERSUM: Baiba Rudzīte un Rihards Rudzītis. Mākslinieki piedāvāja muzikālās mīklas, kuru atminējumos ir gan latviešu tautas dziesmas, gan latviešu komponistu skaņdarbi, gan pasaules mūzikas pērles. Pēc loto spēles principa nejauši tika izvēlēta muzikālā mīkla. Mūziķi piedāvāja skolēniem muzikālās mīklas, kuras tika atskaņotas un uz projektora tika piedāvāti vizuāli atbilžu varianti. Kad pareizā atbilde tika atminēta, skolēniem tika sniegta papildus izglītojoša informācija par konkrēto atminējumu. Visas mīklas tika cieši saistītas ar mums visapkārt esošām lietām, skaņām, mūziku. Pasākuma laikā skolēni ne tikai klausījās un dziedāja visiem labi zināmas dziesmas, bet arī uzzināja vairāk par šīm dziesmām.
Aprīlī Balvu sākumskolas 5. un 6.klašu skolēniem programmas
„Latvijas skolas soma” ietvaros tika dota iespēja apmeklēt dzejas izlaušanās spēli „Pīci panti”, kas ir vienīgā izlaušanās istaba pasaulē latgaliešu valodā.
Skolēni noklausījās stāstījumu par dzejnieku Antonu Slišānu un Slišānu dzimtu, iepazinās ar viņu ieguldījumu Upītes kultūrtelpas veidošanā, unikālo muzeja eksponātu kolekciju (maizes lizes, ganu taures, lielās aužamās stelles, visas A.Slišāna sarakstītās grāmatas), latgaliešu valodu, kā arī veica 5 uzdevumus, lai izlaustos no istabas.
Skolēni radošajās darbnīcās noauda sev pīnīti, kā arī izmēģināja uzspēlēt kādu senu instrumentu.
Noslēgumā visas klases rādīja savu prasmi strādāt komandā, uzklausīt viens otru. Spēle ,,Pīci panti’’ lika domāt un būt atjautīgiem.
Balvu sākumskolas skolēni pierādīja, ka prot lasīt, ieklausīties un spriest, kā arī būt vienota un saliedēta komanda.
Paldies Andrim un Ligitai Slišāniem par jauko uzņemšanu!
5. aprīlī Balvu sākumskolas 1.-4. klašu skolēni skatījās radošās apvienības “Teātris un es” izrādi bērniem “Māja zem varavīksnes”. Izrāde ir iekļauta programmā “Latvijas skolas soma”.
Tā bija jautra izrāde, kurā izrādes varoņi Sunītis un Kaķīte interaktīvi iesaistīja savus skatītājus izrādes notikumos.
Kopā ar bērniem viņi centās noskaidrot: kas ir draudzība un kam tā vispār ir vajadzīga? kāpēc ir jāmācās? kas ir labāk – kārtība vai nekārtība?
Kam mājās ir Sunītis un Kaķīte, zina, cik daudz mīlestības un prieka tie sniedz mājiniekiem. Bet vai Sunītis un Kaķīte spēj sadzīvot tikai divi vien, kad neviena nav mājās? Ko tad viņi dara? Spēlējas vai tieši otrādi – ķīvējas? Varbūt viņi pa kluso atver ledusskapi un apēd visus gardumus? Varbūt viņiem ir slepena eja, pa kuru viņi nemanāmi izslīd uz ielas?
To un daudz ko citu Balvu sākumskolas 1.-4.klašu skolēni noskaidroja izrādē – MĀJA ZEM VARAVĪKSNES.
Pirms Adventes Balvu sākumskolas skolēni devās ceļojumā apkārt pasaulei programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros.
Atraktīvi muzikāli izglītojošā koncertlekcijā “Ceļojums apkārt pasaulei. Pasaka par Sprīdīti” ar klausītājiem satikās trīs talantīgi mūziķi-somu izcelsmes latvietis Marko Ojala, kas ir akordeona un ģitāras virtuozs, dziedātāja Rūta Dūduma- Ķirse, komponists Jānis Ķirsis. Skolēni sastapās ar dažādu valstu kultūru, tajā pašā laikā rodot šo valstu saikni ar Latviju.
Programmā skanēja ukraiņu, somu, zviedru tautas mūzika, kā arī latviešu tautasdziesmas un komponistu I.Kalniņa, J.Lūsēna, Z.Liepiņa, R.Paula dziesmas.
Piedaloties ceļojumā, skolēniem radās lepnuma sajūta par savu valsti, jo daudzi talantīgi latvieši dzīvo plašajā pasaulē un mums ir, ar ko lepoties.
Kā atzina skolēni, koncertlekcija “Ceļojums apkārt pasaulei. Pasaka par Sprīdīti” bija interesants, izzinošs, iespaidīgs, košs un atraktīvs piedzīvojums.
Atsākot mācības pēc garajām rudens brīvdienām, Balvu sākumskolas skolēni programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros devās virtuālā ceļojumā kosmosā ar Kosmosa burvi jeb Nacionālā teātra aktieri Uldi Siliņu.
Digitālajā koncertlekcijā „Kosmosa burvis” skolēni uzzināja par dažādiem notikumiem kosmosā, par Saules sistēmu un mūsu planētu Zemi. Interesantos un vēl nedzirdētos faktus izprotamākus padarīja iemīļotas bērnu dziesmas un skaņdarbi, ko izpildīja Kosmosa burvis.
Koncertlekcijā savijās kopā gan dabaszinības, gan mūzika, gan teātra māksla, jo interesanta bija Kosmosa burvja valodas maniere, kādā viņš pasniedza informāciju. Ne mazāk svarīgs bija arī vizuālais noformējums, kas ļāva iztēloties, kā izskatās kosmosā, kas ir melnie caurumi, supernovas un meteorīti.
Skolēniem bija iespēja kopā ar Kosmosa burvi gan dziedāt, gan izkustēties, ko viņi ar sajūsmu arī darīja.
Lai radītu interesi par teatrālu pantomīmu, Balvu sākumskolas skolēni programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros ZOOM platformā piedalījās cirka izrādē „PantoCirks”.
Šajā izrādē bērni sastapa Cilvēku Iguānu, kurš pārsteidza ar savu pārdabisko lokanību un kurš skolēnu acu priekšā ielīda mazā caurspīdīgā kastītē.
Izrādē piedalījās Meitene, kas bērnus žilbināja ar brīnumkrāšņām uguns gaismiņām.
Skolēniem patika arī Mīma, kas mudināja skolēnus sapņot ar atvērtām acīm.
Pēc izrādes mākslinieku vadībā skolēniem bija iespēja mazliet vairāk uzzināt par šīm izrāžu formām, kā arī ar nelielu meistarklašu palīdzību izmēģināt pantomīmas un plastiskās akrobātikas pamattehnikas.
Izrādē piedalījās profesionālie cirka mākslinieki un aktieri Valērijs Komisarenko (vairāk zināms kā ValeryElastic vai Iguana Man) – oriģinālā žanra cirka mākslinieks, plastiskās akrobātikas žanra meistars–kaučuks, klišņiks, “gumijas cilvēks” jeb “cilvēks bez kauliem” un žonglieris, Alīna Kešāne -profesionāla dejotāja, cirka māksliniece, asistente burvju mākslinieku trikos, Dmitrijs Ivanovs – profesionāls teātra aktieris, mīms.
Pateicoties programmai “Latvijas skolas soma”, Balvu sākumskolas 4.-6. klašu skolēniem bija iespēja noskatīties tiešsaistes koncertlekciju “Sprādziens mūzikā”. To vadīja dziedātājs Mikus Abaroniņš kopā ar multiinstrumentālisti Artu Abaroniņu.
Koncertlekcijā skolēni tika iepazīstināti ar to, kā populārā mūzika ir attīstījusies no 1920. līdz 2020. gadam.
Skolēni virtuāli „viesojās” džeza un blūza ērā, svinga laikā, revolucionārajos rock’n’roll gados, hipiju plūsmā, sajuta disko spožumu, pabija astoņdesmitajos gados, 90. gadu popkultūrā un mūsdienās.
Tas bija ceļojums laikā, izzinot, kā mūzika iet roku rokā ar 20. gadsimta vēstures lielākajiem notikumiem un atspoguļo savu laikmetu. Koncertstāstu papildināja īpaši veidoti video materiāli.
Programmā skanēja populārākās dziesmas, ko kādreiz izpildīja Elviss Preslijs, The Queen, Maikls Džeksons, The Beatles, AC/DC, ABBA, Frenks Sinatras, The Rolling Stones u.c.
Programma ļāva skolēniem uzzināt daudz jauna, pašiem apgūt populāru deju soļus un dziedāt līdzi pasaulslavenas dziesmas.
Programmā tika izmantotas digitālo tehnoloģiju iespējas, lai skatītāji varētu sajusties kā īstā rokkoncertā.
Tuvojoties Latvijas neatkarības atjaunošanas dienai, Balvu sākumskolas skolēni projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros 30.aprīlī Zoom platformā apmeklēja koncertlekciju “Atmodas dziesmas. Dziesmotā revolūcija”, ko vadīja dziedatājs Mikus Abaroniņš kopā ar multiinstrumentālisti Artu Abaroniņu.
M.Abaroniņš ar mūziķu grupu stāstīja par Trešo atmodu- dziesmoto revolūciju un Latvijas neatkarības atjaunošanu. Koncertstāstu papildināja video materiāli.
Programmā bija iekļautas nozīmīgākās un simboliskākās Atmodas laika dziesmas, ka autori ir Z.Liepiņš, J.Lūsēns, R.Pauls, I. Kalniņš, J. Kulakovs, U.Marhilēvičs un arī citi komponisti. Tās savijās kopā ar stāstu par Latvijas valsts neatkarības atgūšanu, aicinot vairot zināšanas par vienu no svarīgākajiem Latvijas vēstures notikumiem- 4.maiju- un palīdzēt iepazīt mūzikas klātbūtni vēsturiskos notikumos.